Amphenol Anytek 20020110-H043A01LF
Part No.:
20020110-H043A01LF
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
20020110-H043A01LF.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM
Shipping
20020110-H043A01LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
06-508
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
12 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Gray
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C