Micro Commercial Co 1N5397-TP
Part No.:
1N5397-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
1N5397-TP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO15
Shipping
1N5397-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
20pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C