Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C300PG4K
Part No.:
19C300PG4K
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
19C300PG4K.pdf
Description:
SENSOR 300PSIG 1/8"NPT 0.1V
Shipping
19C300PG4K Specifications
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Applications:
Board Mount
Pressure Type:
Vented Gauge
Operating Pressure:
300PSI (2068.43kPa)
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:
Threaded
Maximum Pressure:
900PSI (6205.28kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C