Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C100PV1K
Part No.:
19C100PV1K
Datasheet:
19C100PV1K.pdf
Description:
SENSOR 100PSI 0.1V
Shipping
19C100PV1K Specifications
Series:
19 mm
Product Status:
Active
Applications:
Pressure Type:
Vacuum
Operating Pressure:
-100PSI (-689.48kPa)
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Maximum Pressure:
-300PSI (-2068.43kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C