Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C050PA2L
Part No.:
19C050PA2L
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder
Datasheet:
19C050PA2L.pdf
Description:
SENSOR 50PSIA 0.1V
Shipping
19C050PA2L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Applications:
Pressure Type:
Absolute
Operating Pressure:
50PSI (344.74kPa)
Output Type:
Analog Voltage
Output:
0 mV ~ 100 mV
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
Port Size:
Port Style:
No Port
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Flex Cable
Maximum Pressure:
150PSI (1034.21kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C