Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C005PG5K
Part No.:
19C005PG5K
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
19C005PG5K.pdf
Description:
SENSOR 5PSIG 1/4"NPT 0.1V
Shipping
19C005PG5K Specifications
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Product Status:
Obsolete
Operating Pressure:
5PSI (34.47kPa)
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:
Threaded
Maximum Pressure:
15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C