Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C005PG4K
Part No.:
19C005PG4K
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
19C005PG4K.pdf
Description:
SENSOR 5PSIG 1/8"NPT .05V
Shipping
19C005PG4K Specifications
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Product Status:
Active
Applications:
Board Mount
Operating Pressure:
5PSI (34.47kPa)
Output:
0 mV ~ 50 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style:
Threaded
Maximum Pressure:
45PSI (310.26kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C