Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C005PG1K
Part No.:
19C005PG1K
Package:
Cylinder
Datasheet:
19C005PG1K.pdf
Description:
SENSOR 5PSIG 0.1V
Shipping
19C005PG1K Specifications
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder
Product Status:
Active
Operating Pressure:
5PSI (34.47kPa)
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Cell w/Body O-Ring
Port Style:
No Port
Maximum Pressure:
15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C