Honeywell Sensing and Productivity Solutions 19C003PG3K
Part No.:
19C003PG3K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder
Datasheet:
19C003PG3K.pdf
Description:
SENSOR 3PSIG 0.1V
Shipping
19C003PG3K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
19 mm
Package/Case:
Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Applications:
Pressure Type:
Vented Gauge
Operating Pressure:
3PSI (20.68kPa)
Output Type:
Analog Voltage
Output:
0 mV ~ 100 mV (10V)
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Port Style:
No Port
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Flex Cable
Maximum Pressure:
9PSI (62.0528kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C