Littelfuse Inc. 1812L125/6PR
Part No.:
1812L125/6PR
Datasheet:
1812L125/6PR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
Shipping
1812L125/6PR Specifications
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.25 A
Current - Trip (It):
2.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
400 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
140 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.75mm)