Littelfuse Inc. 1812L075/24DR
Part No.:
1812L075/24DR
Datasheet:
1812L075/24DR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812
Shipping
1812L075/24DR Specifications
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
110 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
290 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)