Littelfuse Inc. 1812L050/30PR
Part No.:
1812L050/30PR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
1812L050/30PR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 500MA 1812
Shipping
1812L050/30PR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 1812L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Trip (It):
1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)