Essentra Components 17M16DIN34815
Part No.:
17M16DIN34815
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
17M16DIN34815.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, NATURAL, 17.
Shipping
17M16DIN34815 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.669" (17.00mm)
Diameter - Outside:
1.181" (30.00mm)
Thickness:
0.118" (3.00mm)