NorComp Inc. 178-025-513R691
Part No.:
178-025-513R691
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
178-025-513R691.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Shipping
178-025-513R691 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
178
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub - Stacked
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
25, 25
Number of Rows:
2, 2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)