NorComp Inc. 173-E50-113R461
Part No.:
173-E50-113R461
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
173-E50-113R461.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Shipping
173-E50-113R461 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
173-E, M Series
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)