3M 1700/50TD
Part No.:
1700/50TD
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
1700/50TD.pdf
Description:
CBL RIBN 50COND TWIST PAIR 200'
Shipping
1700/50TD Specifications
Manufacturer:
3M
Series:
1700
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Twisted Pair
Number of Conductors:
50 (25 Pair Twisted)
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
200.0' (60.96m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.080" (2.03mm)
Ribbon Width:
2.500" (63.50mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 105°C