3M 1700/34BP
Part No.:
1700/34BP
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
1700/34BP.pdf
Description:
CBL RIBN 34COND TWIST PAIR 100'
Shipping
1700/34BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
1700
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Twisted Pair
Number of Conductors:
34 (17 Pair Twisted)
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
100.0' (30.48m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Multiple
Ribbon Thickness:
0.080" (2.03mm)
Ribbon Width:
1.700" (43.18mm)
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-20°C ~ 105°C