Panasonic Electronic Components 16TQC47MBD
Part No.:
16TQC47MBD
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
16TQC47MBD.pdf
Description:
CAP TANT POLY 47UF 16V 2917
Shipping
16TQC47MBD Specifications
Series:
POSCAP™ TQC
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)