Panasonic Electronic Components 16TDC33MYFB
Part No.:
16TDC33MYFB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
16TDC33MYFB.pdf
Description:
CAP TANT POLY 33UF 16V 1411
Shipping
16TDC33MYFB Specifications
Series:
POSCAP™ TDC
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)