Littelfuse Inc. 16R250GU
Part No.:
16R250GU
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
16R250GU.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 2.5A RADIAL
Shipping
16R250GU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, 16R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.5 A
Current - Trip (It):
4.7 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
22 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
53 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.504" (12.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)