Littelfuse Inc. 16R185BPR
Part No.:
16R185BPR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
16R185BPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.85A RADIAL
Shipping
16R185BPR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, USBR
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
90 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.618" (15.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)