Essentra Components 16MLSW040090125
Part No.:
16MLSW040090125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16MLSW040090125.pdf
Description:
LOCKING SEALING WASHER, 4.15MM I
Shipping
16MLSW040090125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Sealing
Thread/Screw/Hole Size:
M4
Diameter - Inside:
0.163" (4.15mm)
Diameter - Outside:
0.354" (9.00mm)
Thickness:
0.049" (1.25mm)