Essentra Components 16FWRT004125
Part No.:
16FWRT004125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FWRT004125.pdf
Description:
WASHER FLAT RETAINING #4 NYLON
Shipping
16FWRT004125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Micro Plastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat, Retaining
Thread/Screw/Hole Size:
#4
Diameter - Inside:
0.102" (2.59mm)
Diameter - Outside:
0.265" (6.73mm)
Thickness:
0.125" (3.18mm)