Essentra Components 16FW375032
Part No.:
16FW375032
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW375032.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, NATURAL, .37
Shipping
16FW375032 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
3/8"
Diameter - Inside:
0.375" (9.53mm)
Diameter - Outside:
0.625" (15.88mm)
Thickness:
0.032" (0.81mm)