Essentra Components 16FW010125
Part No.:
16FW010125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW010125.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, NATURAL, .19
Shipping
16FW010125 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
#10
Diameter - Inside:
0.194" (4.93mm)
Diameter - Outside:
0.375" (9.53mm)
Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"