Essentra Components 16FW004125B
Part No.:
16FW004125B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Standard Washers
Package:
Datasheet:
16FW004125B.pdf
Description:
FLAT WASHER, NYLON, BLACK, .115
Shipping
16FW004125B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Flat
Thread/Screw/Hole Size:
#4
Diameter - Inside:
0.115" (2.92mm)
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"