Delta Electronics 16DKCG5B
Part No.:
16DKCG5B
Manufacturer:
Delta Electronics
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
16DKCG5B.pdf
Description:
LINE FILTER 115V/250VAC 16A CHAS
Shipping
16DKCG5B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics
Series:
DK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
115V, 250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
16 A
Frequency - Operating:
50/60Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CSA, UR, VDE
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
650µH