Bourns Inc. 1.5SMC56CA
Part No.:
1.5SMC56CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
1.5SMC56CA.pdf
Description:
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB
Shipping
1.5SMC56CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
47.8V
Voltage - Breakdown (Min):
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)