Staco Energy Products Company 15M1510C
Part No.:
15M1510C
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Category:
Variable Transformers
Package:
Datasheet:
15M1510C.pdf
Description:
VAR XFMR 120/140VAC 15A
Shipping
15M1510C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Staco Energy Products Company
Series:
1500
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Panel Mount
Output Type:
Terminals
Voltage - Output:
120VAC, 140VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Input Type:
Terminals
Constant Current Load - Max:
15A (2.1kVA)
Size:
8.310" L x 7.250" W x 13.000" H (211.07mm x 184.15mm x 330.20mm)