ULTRAVOLT / Advanced Energy 15LE24-N15
Part No.:
15LE24-N15
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
15LE24-N15.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15000V 15W
Shipping
15LE24-N15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
Ultravolt® LE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
23V
Voltage - Input (Max):
30V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15000V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1mA
Power (Watts):
15W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
10°C ~ 45°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.00" L x 3.81" W x 1.50" H (152.4mm x 96.8mm x 38.2mm)