MDE Semiconductor Inc 15KP90CA
Part No.:
15KP90CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP90CA.pdf
Description:
TVS DIODE BP 90VRWM 145.6VC
Shipping
15KP90CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
15KP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
145.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
103.7A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)