MDE Semiconductor Inc 15KP280A
Part No.:
15KP280A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP280A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 280VRWM 454.5VC
Shipping
15KP280A Specifications
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
P600, Axial
Series:
15KP
Packaging:
Bulk
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
280V
Voltage - Breakdown (Min):
312.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
454.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33.2A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)