Littelfuse Inc. 1.5KE39CA
Part No.:
1.5KE39CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
1.5KE39CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 33.3V 1500W BIDIR
Shipping
1.5KE39CA Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33.3V
Voltage - Breakdown (Min):
37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C