Littelfuse Inc. 1.5KE200CA
Part No.:
1.5KE200CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AE, Axial
Datasheet:
1.5KE200CA.pdf
Description:
TVS D5.4X7.5 171V 1500W BIDIR
Shipping
1.5KE200CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-201AE, Axial
Series:
1.5KE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
171V
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
274V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C