Degson 15EDGVM-3.81-04P-14-00L(H)
Part No.:
15EDGVM-3.81-04P-14-00L(H)
Manufacturer:
Degson
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
15EDGVM-3.81-04P-14-00L(H).pdf
Description:
Terminal Block, Female Stockets
Shipping
15EDGVM-3.81-04P-14-00L(H) Specifications
Manufacturer:
Degson
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
4
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
7A
Voltage - IEC:
250 V
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C