Littelfuse Inc. 15E1C8.25
Part No.:
15E1C8.25
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
15E1C8.25.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 8.25KVAC
Shipping
15E1C8.25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
15A
Voltage Rating - AC:
8.25 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 15.875" L (76.20mm x 403.23mm)