Eaton - Bussmann Electrical Division 15CLE-125E
Part No.:
15CLE-125E
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
15CLE-125E.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 125A 15.5KVAC
Shipping
15CLE-125E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BHCL
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
125A
Voltage Rating - AC:
15.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Class:
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
63kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 23.900" L (76.20mm x 607.06mm)