Eaton - Bussmann Electrical Division 15BHLE-100E
Part No.:
15BHLE-100E
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
15BHLE-100E.pdf
Description:
FUSE CARTRDGE 100A 15.5KVAC BOLT
Shipping
15BHLE-100E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
BHCL
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
100A
Voltage Rating - AC:
15.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
63kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 22.200" L (76.20mm x 563.88mm)