Cornell Dubilier Knowles 159TTA025M
Part No.:
159TTA025M
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
159TTA025M.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 25V AXIAL
Shipping
159TTA025M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
TTA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
48.6mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.736 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.984" Dia x 2.010" L (25.00mm x 51.00mm)