KEMET 150MS26ACMK1STD
Part No.:
150MS26ACMK1STD
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
150MS26ACMK1STD.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 10% 260V QC CHAS
Shipping
150MS26ACMK1STD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
MS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
260 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 60°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
Motor Start
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.535" Dia (39.00mm)
Height - Seated (Max):
4.567" (116.00mm)