NMB Technologies Corporation 15038PB-B0K-EA-00
Part No.:
15038PB-B0K-EA-00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
15038PB-B0K-EA-00.pdf
Description:
FAN 150MM X 172MM X 38MM 200VAC
Shipping
15038PB-B0K-EA-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
15038PB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
200VAC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
166.0 CFM (4.65m³/min)
Static Pressure:
0.472 in H2O (117.6 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
50.0dB
Power (Watts):
23.00W
RPM:
2600 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)