ULTRAVOLT / Advanced Energy 1/4AA24-N30-25PPM-E
Part No.:
1/4AA24-N30-25PPM-E
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
1/4AA24-N30-25PPM-E.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 250V 30W
Shipping
1/4AA24-N30-25PPM-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
Ultravolt® AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
23V
Voltage - Input (Max):
30V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
250V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
120mA
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.97" L x 1.50" W x 0.75" H (75.4mm x 38.1mm x 19.1mm)