CNC Tech 1430-20-1-0500-011-1-TS
Part No.:
1430-20-1-0500-011-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
1430-20-1-0500-011-1-TS.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN/YELLOW
Shipping
1430-20-1-0500-011-1-TS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
21/0.0071"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.069" (1.75mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.015" (0.38mm)
Length:
500.0' (152.4m)
Voltage:
300V
Operating Temperature:
-10°C ~ 105°C