Hammond Manufacturing 1427NCGM63B
Part No.:
1427NCGM63B
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
1427NCGM63B.pdf
Description:
CABLE GRIP 37-44MM M63 NYLON
Shipping
1427NCGM63B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Package/Case:
Type:
Cable Grip
Outside Cable Diameter (Min):
1.457" (37.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
1.732" (44.00mm)
Thread Size:
M63x1.5
Thread Length:
0.551" (14.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
2.480" (63.0mm)
Material:
Nylon
Includes:
Color:
Black
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof; NEMA 4, 4X, 6, 12, 13
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C