Hammond Manufacturing 1427BCGM20
Part No.:
1427BCGM20
Datasheet:
1427BCGM20.pdf
Description:
CORDGRIP - NP BRASS. METRIC
Shipping
1427BCGM20 Specifications
Outside Cable Diameter (Min):
0.236" (6.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.472" (12.00mm)
Thread Size:
M20x1.5
Thread Length:
0.236" (6.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.787" (20.0mm)
Material:
Brass, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof; NEMA 4, 4X, 6, 6B, 12, 13
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C