Hammond Manufacturing 1427BCGM16L
Part No.:
1427BCGM16L
Datasheet:
1427BCGM16L.pdf
Description:
CABLE GRIP 5-10MM M16 BRASS
Shipping
1427BCGM16L Specifications
Outside Cable Diameter (Min):
0.197" (5.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.394" (10.00mm)
Thread Size:
M16x1.5
Thread Length:
0.236" (6.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.630" (16.0mm)
Material:
Brass
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof; NEMA 4, 4X, 6, 12, 13
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C