Hammond Manufacturing 1427BCGM16
Part No.:
1427BCGM16
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
1427BCGM16.pdf
Description:
CABLE GRIP 4-8MM M16 BRASS
Shipping
1427BCGM16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Package/Case:
Type:
Cable Grip
Outside Cable Diameter (Min):
0.157" (4.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.315" (8.00mm)
Thread Size:
M16x1.5
Thread Length:
0.236" (6.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
0.630" (16.0mm)
Material:
Brass
Includes:
Color:
Silver
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof; NEMA 4, 4X, 6, 12, 13
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C