Vishay Spectrol 140B00502
Part No.:
140B00502
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
140B00502.pdf
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
140B00502 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Series:
140
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
5k
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Rotation:
330°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Turret
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.700" (17.78mm)
Actuator Diameter:
0.1248" (3.17mm)