Essentra Components 13RS100034
Part No.:
13RS100034
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
13RS100034.pdf
Description:
ROUND SPACER, .500 ID, 1.000 OD,
Shipping
13RS100034 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
Diameter - Inside:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Diameter - Outside:
1.000" (25.40mm) 1"
Between Board Height:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Length - Overall:
0.750" (19.05mm) 3/4"