Essentra Components 13RS050041
Part No.:
13RS050041
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
13RS050041.pdf
Description:
ROUND SPACER, .375 ID, .500 OD,
Shipping
13RS050041 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Between Board Height:
0.225" (5.72mm)
Length - Overall:
0.225" (5.72mm)